Rynek pierwotny czy wtórny

Planując zakup mieszkania lub domu – już przed rozpoczęciem poszukiwana pada konkretne pytanie- rynek pierwotny czy wtórny?

Nieruchomość z rynku pierwotnego można kupić w momencie kiedy jeszcze nie powstała a na rynku wtórnym jest ona zawsze gotowa. Tym samym do największych zalet zakupu nieruchomości z rynku wtórnego jest szybkość realizacji transakcji oraz możliwość wprowadzenia się do lokalu w zasadzie „ od ręki ” a niekiedy nawet brak konieczności wykańczania i wyposażania.

Znaleźliśmy jednak wiele atutów nieruchomości z rynku pierwotnego.
Zalety mieszkania/domu pochodzącego z rynku pierwotnego to z pewnością fakt, że wszystko w nim jest nowe a budynek nie wymaga remontów. Nowe budownictwo charakteryzuje się większą estetyką a projekty są nowoczesne i często sama infrastruktura np. winda czy odpowiednia ilość miejsc parkingowych czyni inwestycję dużo atrakcyjniejszą. We współczesnej rzeczywistości nowe bloki, domy czy apartamenty posiadają między innymi podjazdy dla niepełnosprawnych czy rodziców z małymi dziećmi oraz przestronne korytarze. Nowe osiedla coraz częściej zachwycają nietuzinkowym designem.

Ze względu na nowoczesne technologie oraz dużą konkurencję wśród deweloperów, bardzo rzadko dziś można spotkać znaczące wady fizyczne w nowych inwestycjach.

Dużym plusem jest to, iż zakup mieszkania z rynku pierwotnego daje nam możliwość samodzielnego decydowania o wystroju wnętrz. Coraz częściej kierujemy się najbliższym sąsiedztwem a przy wyborze nieruchomości z rynku pierwotnego istnieje większe prawdopodobieństwo, że najbliżsi sąsiedzi będą o podobnym do naszego stylu życia.
Jak wiadomo wszystko ma swoje zalety jak i wady. W przypadku mieszkania/domu z rynku pierwotnego najczęściej wymieniane minusy to : dłuższy czas oczekiwania, dodatkowe koszty związane z jego wykończeniem i wyposażeniem a także brak możliwości wprowadzenia się do niego bezpośrednio po zakupie.