Salon i kuchnia – razem czy osobno?

Salon z aneksem kuchennym czy może osobno salon i kuchnia? Jak połączyć ze sobą te dwa pomieszczenia nie tracąc na ich funkcjonalności i niezależności? Te pytania często zadają sobie osoby, które urządzają swój nowy dom.

Salon z aneksem kuchennym to bardzo popularne ostatnio rozwiązanie stosowane w budownictwie. To połączenie, które optycznie powiększa wnętrza dodając im przestrzeni. Często kuchnia jest słabo doświetlona, a małe okno lub zupełny brak światła dziennego dodatkowo potęguje wrażenie małej i zamkniętej przestrzeni. Otwierając kuchnię na światło słoneczne wpadające do salonu sprawiamy, że przestrzeń ta staje się przyjazna dla codziennego funkcjonowania, a odpowiednio urządzona jest wręcz wizytówką domu. Aranżując wnętrze można zastosować rozwiązania, które wizualnie oddzielają część kuchenną od części salonu nie tracąc unikalnego charakteru żadnego z pomieszczeń. Wstawiając np. wyspę kuchenną zyskujemy dodatkowy blat roboczy w kuchni oraz miejsce do przechowywania w szafkach. Można też skorzystać ze stołu z krzesłami łącząc funkcje salonu z kuchnią lub kanapy, która jasno wyznaczy granicę. Zastosowanie szklanych lub przesuwnych drzwi pozwoli regulować dostęp światła i oddzielić strefę kuchenną w razie potrzeby.
Warto postawić na funkcjonalność przy projektowaniu wnętrza ponieważ to właśnie w salonie i kuchni spędzamy dużą część naszego dnia. Rodzinne spędzanie czasu zarówno przy gotowaniu, wspólnych posiłkach czy odpoczynku w salonie zacieśnia więzi. Taka aranżacja pozwala na stały kontakt przyjmując gości czy przy spędzaniu czasu z dziećmi.
Żeby połączenie było spójne dobrze zastosować to samo wykończenie podłóg oraz podobną kolorystykę wnętrza. Meble kuchenne wykonane z nowoczesnych materiałów często wyposażone w eleganckie fronty nie odstają już designem od mebli w salonie. Dobrze dobrane oświetlenie pomoże w utrzymaniu funkcjonalności oraz ociepleniu przestrzeni.

Salon z aneksem kuchennym to naprawdę ciekawe i dające wiele możliwości aranżacyjnych rozwiązanie, które w odpowiedni sposób zaprojektowane podnosi funkcjonalność obu pomieszczeń integrując je i tworząc z nich spójną całość.