Balkon, taras a może loggia?

DLA WIĘKSZOŚCI Z KUPUJĄCYCH NIERUCHOMOŚĆ, KAŻDA DODATKOWA POWIERZCHNIA STANOWI CENNĄ DO ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZEŃ – CZY TO W FORMIE ANTRESOLI, KOMÓRKI LOKATORSKIEJ OGRÓDKA CZY BALKONU.

Różnorodne rozwiązania architektoniczne doprowadziły do wyodrębnienia trzech typów balkonów. Najczęściej występującym jest tradycyjny balkon, który stanowi nadwieszoną płytę dołączoną do ściany budynku. Na przestrzeni czasów rola jaką spełniają balkony przekształciła się z „składzików” czy suszarni na miejsce do chwili relaksu i odpoczynku. Balkony charakteryzują się niczym nie ograniczoną przestrzenią w przeciwieństwie do loggii, będącej zadaszoną wnęką w zewnętrznej ścianie budynku. Jest ona odgraniczona z co najmniej trzech stron i zabezpieczona szybą.

Coraz częściej na elewacjach domów można spotkać „ balkony francuskie” . Nic dziwnego gdyż jest to bardzo efektowny detal architektoniczny otwierający widok. Balkon francuski to element architektoniczny, który różni od klasycznego balkonu brak płyty balkonowej. Został on zredukowany do drzwi balkonowych, a jeszcze częściej do okien, które zamyka na elewacji balustrada. Balkon francuski sprowadza się właściwie do balustrady mocowanej do elewacji budynku. Zabezpiecza się nim sięgające podłogi przeszklenia, znajdujące się na wyższej kondygnacji domu. Taka ażurowa balustrada nie zasłania widoków, sprawiając, że wnętrza pozostają otwarte na otoczenie oraz zapewnia bezpieczeństwo.

Atrakcyjność mieszkania z pewnością zwiększa obecność tarasu. W domkach w zabudowie szeregowej często jest on połączony z ogrodem. W okresie wiosenno/letnim stanowi wręcz miejsce częstych spotkań rodzinnych, zabaw, gier i wspólnego spożywania posiłków.

Aktualnie w dostępnej ofercie nie brakuje lokali z różnorodnymi formami balkonów. Dodatkowo w ostatnim czasie liczba takich lokali uległa zwiększeniu za sprawą deweloperów wychodzących naprzeciw oczekiwaniom klientów. Nierzadko dostępne są mieszkania, do których przynależą dwa balkony, loggia, czy ogromny taras. Wielkość takich powierzchni czasami przekracza już wielkość całego mieszkania, co pozwala na zagospodarowanie niemalże kolejnego pomieszczenia.